De geur van een loopse teef kan reuen erg onrustig maken, waardoor ze bijvoorbeeld weglopen, slecht eten of voortdurend willen speuren. Castratie is niet altijd de beste of gewenste oplossing. Volgens dierenarts Evelien van der Waa kunnen natuurlijke kruiden, zoals monnikspeper en echte marjolein, helpen de hormoonhuishouding te ondersteunen en de onrust tijdelijk te verminderen.
Het beste voor het dier
Al meer dan 25 jaar geadviseerd door dierenartsen
100% natuurlijke basis
Vrij van onnodige toevoegingen, zoals synthetische geur-, kleur- en smaakstoffen
Hoge kwaliteit
Alle producten zijn geschikt voor menselijk gebruik
Castratie kan ongewenst gedrag bij reuen verminderen, maar heeft ook nadelen. De ingreep is onomkeerbaar en kan leiden tot veranderingen in de stofwisseling, waardoor honden sneller aankomen. Ook kunnen de vacht en het gedrag veranderen. Bovendien is castratie niet voor iedere hond de beste oplossing, omdat hormonen een belangrijke rol spelen bij de lichamelijke en mentale gezondheid. Daarom is het verstandig om samen met een dierenarts te beoordelen of castratie echt nodig is.
Door Dierenarts Evelien van de Waa op 3 april 2019
Leestijd 4 minuten
Als een teef loops is, verspreidt zij een specifieke geur die voor reutjes heel erg aantrekkelijk is. Op grote afstand weten reuen dat er in de buurt een loopse teef is. Dat kan voor de eigenaar van een intacte reu behoorlijk lastig zijn. Zo zijn er honden die buiten alleen maar het spoor van de teef willen volgen. Ze hebben geen interesse meer in spelen of lopen zelfs weg van huis. Andere honden zitten uren achtereen bij de voordeur te joelen. En sommige honden willen niets meer eten van de opwinding. Als dat een paar dagen duurt is het allemaal nog niet zo’n ramp. Maar als dit gedrag weken gaat duren wordt het wel een probleem. Voor de eigenaar en/of de hond. Sommige reuen vallen echt een paar kilo af van de loopsheid in zijn buurt. Als je hond normaal al een slechte eter is word je daar niet blij van.
De meest gangbare oplossing om ‘ongewenst gedrag’ ten gevolge van mannelijke hormonen te bestrijden is castratie. Dit kan een chemische castratie zijn met een injectie of een implantaat. Of rigoureuzer: een operatieve castratie, waarbij de zaadballen van de reu verwijderd worden. Het voordeel van chemische castratie is, dat het maar voor een beperkte periode is van 3-6 maanden. De reu is daarna gewoon weer vruchtbaar. Een operatieve castratie is onomkeerbaar. Niet voor alle reuen met ongewenst gedrag door hormonen, is castratie wenselijk. Denk bijvoorbeeld aan oudere reuen met een hoger risico bij narcose. Of reuen met bepaalde gedragskenmerken waarvoor castratie niet handig is. Dan is het goed om te weten dat een natuurlijke aanpak ook soelaas kan bieden.
Vanuit de fytotherapie is al heel lang bekend dat er bepaalde planten zijn die invloed hebben op de hormoonhuishouding. Sommige van deze kruiden werken stimulerend en lust opwekkend. Andere werken juist onderdrukkend en lust remmend. Een bekende plant op dit gebied is Agnus castus, ofwel de Monnikspeper. De naam verwijst naar het gebruik van middeleeuwse monniken om op de gedroogde bessen van deze plant te kauwen. Op deze manier probeerden zij hun geslachtsdrift te verminderen om zo op die manier beter aan hun belofte van celibaat te kunnen voldoen. Ook de Latijnse naam Agnus castus verwijst naar een invloed op het libido, want het is een combinatie van het Latijnse ‘castitas’ (kuisheid) en het Griekse ‘agnos’ (rein) en het Latijnse ‘agnus’ (lam). Het gebruik van Agnus castus heeft een harmoniserend effect op de hormoonhuishouding van zowel mannelijke als vrouwelijke dieren. Een ander bekende plant op het gebied van hormonen is het keukenkruid Origanum marjorana ofwel Echte marjolein. Deze plant werkt als een anti-afrodisiacum en remt een overdreven geslachtsdrift.
Het verhaal van Rashmir, een jonge Middenslag Schnauzer van 6 jaar oud. Dit jaar vertoont hij voor het eerst ‘gestoord gedrag’ bij het wandelen in het bos vanwege een loopse teef. Hij loopt heel ver weg bij de eigenaar, terwijl hij normaal altijd netjes in de buurt blijft. Hij is alleen nog maar bezig met het volgen van de geur van de loopse teef. Castratie is in zijn geval niet gewenst en de eigenaar wil graag een natuurlijk alternatief proberen.
Hij krijgt druppels met onder meer de planten Agnus castus en Origanum marjorana. Al na twee dagen merkt ze een duidelijke reactie bij Rashmir. In het bos loopt hij weer normaal, snuffelt op zijn gewone manier en blijft gewoon bij het baasje in de buurt tijdens de wandeling. Ze geeft hem uiteindelijk drie weken achter elkaar de druppels. Daarna is het niet meer nodig. Mijn advies is dan ook om de druppels alleen te geven als er loopse teven in de buurt zijn. Als de loopsheid van de dames weer voor bij is, kunnen de druppels weer gestopt worden. En dat gaat prima. De eigenaar is blij met deze oplossing. Zo wordt het probleem op een natuurlijke manier verholpen, zonder dat een castratie nodig is.
Evelien van der Waa studeerde in 1995 af als dierenarts aan de Faculteit Diergeneeskunde te Utrecht. Daarna heeft zij de postdoctorale opleiding klassieke homeopathie, voor artsen en dierenartsen, van de Stichting Homeopathische Opleidingen gevolgd. Na een aantal jaar regulier als dierenarts gewerkt te hebben, legt zij zich sinds 1998 geheel toe op de homeopathische behandeling van gezelschapsdieren. Zij is lid van de Vereniging voor Complementair werkende Dierenartsen en staat vermeld op de Lijst van te consulteren homeopathisch werkende dierenartsen (zie ook www.scwd.nl. Ook is zij lid van de internationale organisatie van homeopathisch werkende dierenartsen, de International Association for Veterinary Homeopathy (IAVH).